"Dopřejte svému tělu rovnováhu,
máte jen jedno, jiné už nedostanete..."
Markéta Kusajda RožanskáCelý svůj dosavadní život jsem žila v domnění, že když se nebudu "přejídat" a budu se "hýbat", nemůžu ztloustnout. To platilo až do středního věku, kdy jsem začala nekontrolovatelně nabírat tukovou hmotu zejména v oblasti břicha. Omlouvala jsem to věkem, změnou hormonů - ne že bych se nějak hroutila, ale co si budu namlouvat, mrzelo mě to. Nikdy jsem neměla s váhou problémy, ale bohužel, přišlo to i na mě. Tehdy jsem začala přemýšlet o zásadnější změně jídelníčku, protože i když miluji jakýkoliv sport, bylo mi jasné, že více pohybu už nemůžu do mého života vpravit (pozn.: mám 3 děti).

Nejprve jsem začala hledat inspiraci na sociálních sítích, ale prokousat se internetovým chaosem a získat důvěryhodné informace bylo opravdu hodně těžké. Nechtěla jsem žádnou "dietu, vysoko a nízkosacharidové stravování ani přerušované půsty", nevěděla jsem, co by zrovna pro mě bylo nejvhodnější - a až po nějaké době jsem natrefila na pojem "vyvážená strava", který zněl věrohodně. Začala jsem studovat důvěryhodné zdroje podložené lékařskými výzkumy a sama na sobě si ověřila, že opravdu fungují. Nahlédnutí do neuvěřitelného vesmíru naší střevní mikroflóry mě tak zaujalo, že jsem se rozhodla absolvovat rekvalifikační kurz "Poradce pro výživu" pod vedením pana Mgr. Martina Jelínka. Následovalo další rozšířené studium, řada seminářů a webinářů, až přišla chvíle, kdy jsem začala nabyté vědomosti předávat nejprve známým a později i dalším lidem.

Mnoho let pracuji ve farmaceutickém průmyslu, ale zjištění, jak neuvěřitelně lze vyváženou stravou ovlivnit řadu nemocí a posílit imunitu, bylo pro mě opravdu překvapující. Léky jsou určitě potřeba, ale často řeší pouze důsledek dlouhodobé nevyváženosti a málokdy vyřeší příčinu. Trochu snahy udělat něco pro tělo opravdu stojí za to - mozek je naštěstí neuroplastický a staré zvyky se dají postupně krásně nahradit novými, v hlavě se to musí jen trochu jinak propojit :o) Když pak ubíráte na opasku jednu dírku po druhé, z těla postupně mizí tuková hmota, zpevňuje se postava, upravuje se zažívání, přestávají se lámat nehty, čistí se pleť, klesá metabolický věk (i když skutečný roste) - je to tak úžasný pocit, který přeji zažít opravdu každému.

S těmi z Vás, kteří to se změnou stravování a správným životním stylem myslí opravdu vážně, se tedy velice ráda podělím o získané vědomosti a zkušenosti, nabízím přátelský přístup a očekávám aktivní spolupráci - ne jen pasivní přijímání informací.

S vyváženou stravou se můžete seznámit také v e-booku "Základy vyváženého stravování", kde jsou tyto základy jednoduše a přehledně popsány. Díky těmto informacím si budete umět svůj stávající jídelníček vhodně doplnit a upravit.